▂▃▅▆▇█ a █ l █ i █▇▆▅▃▂ جمعه 8 خرداد 1394 ساعت 15 و 38 دقیقه و 19 ثانیه نظرات ()

سلام این مطلب را از سایت قلم چی براتون گرفتم امیدوارم از این مطلب لذت ببریدشروع برنامه زنگ برنامه ریزی با صحبت های مازیار شیروانی مقدم "كارشناس تحصیلی كانون فرهنگی آموزش" در خصوص برنامه ریزی تابستان

***


مازیار شیروانی مقدم: برنامه ریزی برای تابستان موضوع بسیار مهمی شاید بسیاری از دانش آموزها به صورت سنتی فکر می کنند که تابستان زمان درس خواندن نیست بلکه زمان تفریح و استراحت است خیلی وقت است که این دیدگاه تغییر کرده و اتفاقاً مشخص شده دانش آموزانی که نتایج خوبی به دست می آورند از تابستان خود خوب استفاده می کنند. یکی از کارهایی که برنامه ریزی به روش قلم چی آن را خیلی خوب در سطح آموزشی کشور مطرح کرد بحث همین زمان هایی بود که شاید سیستم آموزش ما برنامه ای برای آن نداشت مثلاً برای عید نوروز و تابستان کار آموزشی خاصی وجود نداشت.

کانون برای دوران طلایی نوروز و تابستان برنامه گذاشت و این برنامه در سطح کشور مطرح شد.

نکته مهمتر این که می بینیم کسانی که نتایج درخشانی می گیرند 1000 دانش آموز برتر کنکور و کانون اکثر این ها کسانی هستند که در تعداد زیادی از آزمون ها شرکت کردند و ثانیاً از تابستان آمدند و کارشان را شروع کردند یعنی برای درس خواندن ارزش زیادی قایل هستند و از درس غافل نمی شوند.

 برنامه امسال کانون از 23 تیرماه آغاز خواهد شد یعنی 23 تیرماه شروع کار دانش آموز است برای وارد شدن به یک برنامه ریزی جدی البته 23 تیرماه اولین آزمون ما است. اما از روزهای قبل خیلی از دانش آموزها وارد برنامه کانون شده اند و برنامه ریزی را شروع کرده اند.

آزمونِ اول، آزمون انتخاب واحد است. در تابستان دو تا نگاه داریم، نگاه به گذشته و نگاه به آینده، در آزمون 23 تیرماه دانش آموز امتحاناتش را تازه تمام کرده در این زمان آزمونی برگزار می شود که کل درس های سال قبل دانش آموز را پوشش می دهد در واقع دانش آموز جایگاه خودش را نسبت به دانش آموزان دیگر می بیند و بعد واحدهایی از درس های سال آینده را که در تابستان می خواهد بخواند انتخاب و پیش خوانی می کند و کارها استارت می خورد خیلی از دانش آموزها نتایج خوبی در این آزمون می گیرند و به خودشناسی خوبی می رسند. در آزمون جایگاه دانش آموز وقتی مشخص شد می توانیم بگوییم که با این شرایط در 4 آزمون آینده در چه جایگاهی خواهد بود. الان برنامه ریزی به موقع است زود نیست با این اقدام به موقع بتوانید نتیجه خوبی بگیرید خیلی از پدر و مادرهای آگاه و فرهیخته به فکر تابستان فرزندانشان هستند و برای آنها برنامه ریزی می کنند و حتماً هم به نتایج خوب و قابل توجهی می رسند.

****

تماس تلفنی برنامه زنگ برنامه ریزی با كاظم قلم چی

"مدیر كانون فرهنگی آموزش"

کاظم قلم چی:

آقای شیروانی مقدم تأکیدهای خوبی داشتند که دانش آموزان سخت کوش و پدر و مادرهای دقیق برای تابستان حتماً بنامه ریزی می کنند تابستان فقط زمان استراحت و کلاس ورزشی و هنری و مسافرت و این ها نیست غیر از این می شود در این سبد زمانی 93 روز و یک هفته از خرداد هم اگر باشد می شود 100 روز در این مدت باید وقتی را هم برای مطالعه در نظر گرفت ما درنظر گرفته ایم در این 13 الی 14 هفته تابستان 6 هفته می توانند درس نخوانند و 8تا 9 هفته را درس بخوانند در این مدتی هم که قرار است درس بخوانند باز از 7 روز دو روز را درس نخوانند از 5 روز باقی مانده از 24 ساعت فقط یک ساعت درس بخوانند مثلاً کتاب تابستان با این برنامه ریزی تنظیم شده که دانش آموز 8 هفته از 13 تابستان روزی یک ساعت کار کند این کاملاً شدنی است برای کسانی که بیشتر از این می خواهند درس بخوانند هم  منابعی را در نظر گرفته ایم پس بنابراین ما باید برنامه متنوع داشته باشیم و نباید درس را کنار بگذاریم به ویژه که درس خواندن برای دانش آموزان جدی و سخت کوش لذت بخش است.

اصلاً می گویند لذت کشف کردن عالی لذت بشری است این که من یک چیزی را می خوانم و می فهمم و کشف می کنم خیلی لذت بخش است.

کاری که ما انجام دادیم به این زمان یک نظمی دادیم در دوره تابستان 8 آزمون به اضافه آزمون انتخاب واحد در نظر گرفته ایم که دانش آموزان از درس های سال آینده شان دو الی چهار درس را انتخاب کنند متناسب با نیاز خودشان می توانند پیش خوانی کنند.

هدف از نظم بخشیدن به برنامه تابستان و مخصوصاً آزمون 23 تیرماه این است که دانش آموزان هدفمند و با نقشه درست بدانند که چه درس هایی را انتخاب کنند بهتر است و بعد در طول تابستان 5 جمعه را می آیند امتحان می دهند نیمی از آزمون مربوط به درس های سال گذشته است برای این که فراموش نکنند و نیمی هم مربوط به درس هایی است که انتخاب کرده اند برای پیش خوانی.

نقشه و برنامه را می توانیم در اختیار دانش آموزان قرار دهیم تا آنهایی که پیش خوانی نکرده اند مراجعه کنند و برنامه را بگیرند و کسانی هم که بیشتر می خواهند تلاش کنند "هر که طاووس خواهد جور هندوستان کشد" می گویند "یا به اندازه تلاشت آرزو کن یا به اندازه آرزویت تلاش کن".

باید بیشتر تلاش کنند و در عین حال این طور هم نیست که اذیت شوند شنوندگان زنگ برنامه ریزی کسانی هستند که خیلی سخت کوش هستند. الان همه دانش آموزن و داوطلبان کنکور دارند درس می خوانند خوب این را که همه انجام می دهند ولی آن کسی که فراتر از دیگران و دو گام جلوتر از دیگران بر می دارد پیشتاز خواهد بود.

****

بخش پرسش و پاسخ پیامكی و پاسخ های تلفنی "كاظم قلم چی"

پیامک: رشته تجربی است تا الان به دلیل خواندن درس های اختصاصی درس های ادبیات و دینی را بخوانم؟

کاظم قلم چی: این مشکل را خیلی راحت می توانند حل کنند درس های ادبیات و دین و زندگی را در دوره پایانی می توانند با مراجعه به کتاب زرد عمومی سوال های مختلف چند سال اخیر را کار کنند و آشنا شوند بعد دینی را که می گویند من نخواندم به این معنی نیست که اصلاً نخوانده اند آنقدر که دلشان می خواهد نخوانده اند آن را هم می توانند با انواع سوال ها آشنا شوند بعد به سایت کانون هم می توانند مراجعه کنند و نتایج پارسال را که سازمان سنجش اعلام کرده اکه از هر درسی کدام مباحث ساده تر بوده و دانش آموزان بیشتر پاسخ داده اند می توانند به آن قسمت ها بیشتر تمرکز کنند  متناسب با آن در این دو هفته باقی مانده می توانند روی درس های دیگر هم تمرکز کنند خوشبختانه چون این درس ها زبانی و متنی است می توانند در این هفته ها پیشرفت قابل توجهی داشته باشند مضافاً به این که در سایت به قسمتی که نتایج دانش آموزها را نشان می دهیم که آمار و اطلاعات قبول شدگان 90 از بین دانش آموزان کانون است فرض کنید کسانی که پزشکی شیراز قبول شدند از درس ادبیات از 10 تا سوال 5 تا را جواب داده اند دین و زندگی را از 10 تا 7 را جواب داده اند عربی را هم 5 و زبان را 6 تا را جواب داده اند. این به طور میانگین است. بنابراین ایشان می توانند مراجعه کنند و رشته مورد دلخواهشان را می توانند بررسی کنند که فکر نکنند که نمی توانند به هدفشان برسند. نگران نباشند و از فرصت باقی مانده استفاده کنند.

پیامک: رشته من تجربی است تا حالا 9 مرحله کنکور به همراه 3 مرحله کنکور عمومی از خودم گرفته ام 4 تا دیگر مانده تا چه تاریخی باید از خودم کنکور بگیرم؟

مازیار شیروانی مقدم:

ایشان خیلی زود جمع بندی را شروع کرده اند توصیه ما این است که آخرین آزمون و آخرین جمع بندی شما دو روز تا قبل از آزمون ادامه پیدا کند یعنی آخرین آزمون شما 3-4 روز قبل از کنکور باشد و آخرین آزمون برگزار شده یعنی کنکور سال قبل باشد که شما فرصت بررسی را داشته باشید چون نکته مهم بررسی آزمون است پس من توصیه می کنم که تا دو روز مانده به کنکور به کار خود ادامه دهند و بحث تورق سریع را داریم که می توانند انجام دهند تا بتوانند طبقه بندی را انجام دهند تا در روز کنکور بتوانند به خوبی حاضر شوند.

مادری از سنندج با برنامه تماس گرفته و گفتند:

دختر من کلاس پنجم ابتدایی است برای ثبت نام در برنامه های تابستانی کانون چه کار باید انجام دهم؟

کاظم قلم چی:

من خیلی خوشحالم که والدینی که برنامه را می شنوند پدر و مادرهای علاقه مندی هستند خیلی از مخاطبان برنامه پدر و مادرها هستند این مادر عزیز به فکر پیشرفت درسی فرزندشان هستند می توانند به نمایندگی کانون در سنندج آقای حسامی و آقای رستار مراجعه کنند و فرزندشان را با خودشان ببرند در روز 23 تیر یک آزمون از درس های پنجم دبستان از ایشان می گیرند که می خواهند بروند کلاس ششم دبستان ما فقط برای بچه های پنجم دبستان که می خواهند بروند ششم دبستان چون هنوز کتاب هایشان نیامده مباحثی را که در نظر می گیریم درس های چهارم و پنجم دبستان است یعنی بخش نگاه به آینده را نخواهیم داشت مراجعه که کردند برنامه را برایشان توضیح می دهند الان زمان مناسبی است که مراجعه کنند یک برنامه ملایم و منسجمی را خواهند داشت که درس ها یادشان نرود و پیشرفت هم داشته باشند.

در روش جدیدی که ما در نظر گرفته ایم موضوع آمادگی برای کنکور مطرح است اکثر افراد موفق در کنکور کسانی هستند که کارشان را از تابستان شروع کرده بودند الان همه دارند درس می خوانند ولی موضع این است که شما که هدف های بالاتری دارید موقعی که دیگران زیاد تلاش نمی کنند باید به تلاش خود ادامه دهید تا در آینده حسرت زمان های از دست رفته را نخورید.